ZDRAVOTNÍ OKÉNKO

Praskají vám paty? Změňte pitný režim, jídelníček i kosmetiku

Když je citlivá pokožka na plosce nohou příliš suchá, může se roztrhnout. Trhliny v kůži se někdy zhoršují, a dokonce začínají krvácet. To nejen bolí, hlavně při chůzi, ale praskliny se mohou i zanítit. Prasklou kůží také může vstoupit do těla infekce.

Trhliny v patách jsou zpravidla způsobeny nedostatečnou vlhkostí kůže. Vysušená a napjatá kůže totiž snadno praskne.

dry

Přílišnou suchost pokožky vyvolává:

 • mrazivé zimní počasí,
 • nízký příjem tekutin,
 • pobyt v horké lázni nebo sprše,
 • příliš dlouhé nebo časté koupeli ve vaně,
 • používání nekvalitních, agresivních mýdel,
 • drhnutí nohou až do sucha. 

Proč trpí diabetici

Více náchylní k prasklinám na patách jsou i lidé:

 1. s cukrovkou,
 2. obézní.

U špatně léčených diabetiků souvisí suchost kůže s poškozením nervů nohou. Na vině je dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Jedincům s diabetem také hrozí vyšší riziko vzniku infekce v kožních prasklinách.

U obézních osob působí na patní plochu vysoká zátěž. Ta vyvolává další roztažení kůže. Suchá kůže není schopná zvýšený tlak zvládnout a praskne.

doctor

Než se vypravíte k lékaři

 1. Popraskání kůže se dá předcházet pravidelným promazáváním a zvlhčováním vhodnými krémy na bázi oleje a hydratačními přípravky.
 2. Nutné je přiměřeně pít a jíst výživově hodnotnou, pestrou stravu s dostatečným obsahem bílkovin, vitaminů a minerálů.
 3. Vyhněte se dlouhým koupelím v horké vodě a používání agresivní kosmetiky.

Nic nepomáhá? Navštivte lékaře podiatra. Předepíše léky na případnou infekci a nabídne řešení, která pomohou kůži vyléčit.

Autor: U lékaře.cz

 

Co jsou patní ostruhy a jak zbránit jejich bolesti
 

Máte ostruhy a nevíte co s tím? V dnešním článku se Vám pokusím vysvětlit o co jde, a že se vlastně ostruh nemusíte bát, když dodržujete určitá pravidla.

Patní ostruha je kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti, nebo k úponu Achillovy šlachy. Až přetížením úponu vazů a svalů vzniká bolest v oblasti paty. To může nastat při mechanickém zásahu, nevhodnou obuví, nebo špatným postavením nohy. Ostruha vzniká jako obranný a kompenzační mechanismus organismu na přetížení. Jejich bolest způsobuje například plantární fascitída (zánět p. fascitisu), jelikož plantární fascitis je vaz který spojuje patu - nebo ostruhu, pokud vyroste - a prsty.
 

Proč vznikají?

Patní ostruha vznikne, když se na spodní straně patní kosti tvoří “nánosy” vápníku, což je proces, který obvykle trvá několik měsíců. Patní ostruhy jsou často způsobeny přetížením svalů a vazů, stahování plantární fascie a opakovaným stahováním membrány, která pokrývá patní kost. Patní ostruhy jsou běžně obzvlášť u sportovců, jejichž sport zahrnují velké množství běhání a skákání.
 

Jaké jsou jejich symptomy?

Většinou nemají žádné příznaky. Mohou být spojeny s nečekanou, nebo chronickou bolestí a to zejména při chůzi, joggingu, nebo běhu - pokud se objeví zánět v místě tvorby ostruhy. Obecně platí, že příčinou bolesti není samotná ostruha, ale poškození měkké tkáně v jejím okolí. Mnoho lidí popisuje bolest patní ostruhy a plantární fasciitidy jako kdyby chodili po jehlách, později přechází v tupou bolest.
 

Jak je léčit?

Patní ostruhy a souvisejících nemoci se léčí cvičením, zdravotní ortopedickou obuví (nejlépe měkkou), léky proti zánětu a injekcemi kortizonu. Pokud tato léčba selže, může být na řadě operace.
 

Co dělat, aby nevznikly?

Patním ostruhám můžete zabránit nošením dobře padnoucí zdravotní obuvi s podrážkou tlumící nárazy a měkkou stélkou, výběrem vhodné obuvi pro každou fyzickou aktivitu, zahřátím a protáhnutím před každou fyzickou aktivitou. Obuv s “ošoupanými” podpatky a opotřebenou podešví vůbec nepoužívejte, ani kdyby byla Vaše nejoblíbenější. Máte-li nadváhu, hubnutí také pomáhá zabránit patním ostruhám​.

 

 

podzimní dny.jpg

Děkuji za nakouknutí, přijďte zas a hezký podzimní čas.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one