Hýčkáme nožky

Horko se blíží: Otékají vám nohy?

 

S nastávajícím létem mnoho žen trápí stejný problém – otoky na nohou. Nemusí jít o nic vážného, přesto není dobré tomu nevěnovat pozornost. Trápí vás otékání nohou také?


 

 

Proč nohy otékají?

Na vině může být hned několik faktorů. Pokud nejde o závažné příčiny, jako jsou srdeční onemocnění, poruchy metabolismu nebo funkce ledvin, zbývá ten nejčastější důvod a tím je zhoršená funkce žilního systému. Pokud s žílami není něco v pořádku, je pro krev problém jít proti gravitaci a vracet se z nohou zpět k srdci a plicím. Pak jí velké množství zůstává v oblasti kotníků a lýtek a způsobuje otoky nohou.

 

Oteklé nohy

S přibývajícím věkem to zná asi většina z nás. Žilní stěny pomalu ochabují a nám zejména ve vedru začnou natékat nohy. Prostě to patří k životu, takže nohy nahoru, studený zábal a čekat, až splasknou. Někdy za nateklé nohy může i nadměrné zadržování vody v těle nebo dlouhé stání třeba v zaměstnání. Napadlo by vás ale, že zrovna u nás žen to může být příznak rakoviny? Pokud je to doprovázeno ještě výtokem z pochvy nebo bolestmi v podbřišku, může jít o rakovinu děložního čípku.

feet-619399__340.jpg

 

Pomůže změna jídelníčku?

Změna jídelníčku pomůže určitě. V první řadě je důležité se nepřejídat, protože lidé s nadváhou až obezitou mají sklony k žilním onemocněním mnohem častěji. Žilám ale neškodí jen váha, ale také zácpa. Pokud ve střevech zůstane obsah příliš dlouho, roztáhne ho a utlačí tak žilní systém v pánvi. Proto do jídelníčku zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, pijte hodně vody a čajů a vyhýbejte se živočišným tukům a jednoduchým cukrům.

Je to vážné?

Otoky na nohou určitě nejsou v pořádku a není správné je přehlížet, jinak si můžete vypěstovat chronické žilní onemocnění. To vás sice přímo neohrožuje na životě, ale jeho kvalitu zhoršuje. Dalšími příznaky tohoto onemocnění mohou být nevysvětlitelné bolesti, jejichž intenzita se mění, pak se přidávají otoky a únava. Pokud dojde k nejhoršímu, hrozí vám otevřený bércový vřed.

 

chodec1.gif

 

Proč vám natékají v létě nohy?

Oteklé nohy dokáží znepříjemnit léto. Vysoké teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť, jelikož se krev v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním či dlouhodobým stáním můžete mít lehce „nohy jako konve“. Důležité je otoky nepodceňovat a zjistit, zda se nemůže jednat o závažnější problém.

nohy

Ačkoli je léto jedno z neoblíbenějších ročních období, pro oběhový systém je horko velkou zátěží.  „V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha a podobně. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil,“ vyjmenovává MUDr. Jana Vojtíšková.

otok2.jpg
L é t o
na lodi2.jpg

Domácí wellness pro vaše nohy

 Autor: Simona Procházková 

Nezapomeňme na to, že krásně upravené, hedvábné nohy působí nesmírně sexy a prozrazují mnoho o člověku, který na nich stojí. Poradíme vám s prevencí a léčbou různých potíží, ale i jak o ně pravidelně pečovat.

 

                        


Trocha anatomie...

Nohy mají poskytovat tělu dokonalou stabilitu. Lidské chodidlo je uzpůsobeno tak, aby jeho přední tři pětiny sloužily k pohybu a zadní dvě pětiny nesly váhu těla. Jenom samotné paty nosí polovinu naší váhy. Čtvrtina všech našich kostí patří k nohám. Dolní končetina obsahuje 28 kostí, 114 vazů, 20 svalů a skládá se ze složité sítě cév, šlach a nervů.

Nejspodnější část nohou nese váhu celého těla, umožňují chůzi, běh, udržují rovnováhu, zmírňují otřesy a nárazy, což chrání klouby a důležité vnitřní orgány. Naše nohy vykonávají velmi náročnou práci, protože na nich trávíme až 80% denního času. Průměrný člověk udělá denně 9 – 10 tisíc kroků.

Nohy si zaslouží hýčkat!

Zdraví a také krása nohou se dá velmi ovlivnit kvalitní stravou, dostatečným pitným režimem, bylinkami, cvičením, masážemi, dobře padnoucí obuví, manikúrou.

Kvalitní obuv je základ!

Kvalitní boty musí nohám umožňovat bezpečnou a pohodlnou chůzi na různých typech terénu. Dále mají nohy chránit před nepřízní počasí a špínou. Většina žen si potrpí na nejnovější módní trendy bot s úzkými špičkami a vysokými podpatky. Ale málokterá z nich si uvědomuje ty zdravotní důsledky. Těsná bota překáží volnému proudění krve a výživných látek a celkově znesnadňuje dýchání kůže.

Ve špičaté botě dochází k vybočení malíčku i palce. Mezi prsty a na hřbetní straně nohy se začnou tvořit otlaky a kuří oka. Vysoké podpatky posouvají těžiště těla na hlavičky nártních kostí, což způsobuje ploché nohy, zkřivení prstů. Navíc lýtkové svaly se křečovitě stahují a Achillova šlacha velmi trpí.

Obuv bychom vybírat opravdu velmi uvážlivě. Nikdy nenosme nepohodlné boty. Vzdálenost od konce prstů k vnitřní hraně obuvi má být asi sedm až třináct milimetrů. Raději si koupíme boty o půl čísla větší a dáme si do nich speciální vložku, než abychom se trápili v těsné obuvi.

Na sport si pořizujeme speciální obuv, která je lehká, pružná a dobře prodyšná. Na turistiku jsou zase nutné boty, které poskytují nohám potřebnou oporu a stabilitu. Jinou botu bychom taky měly používat na cestu do práce a jinou na pracovišti a doma.

Jak na unavené nohy?

- Nohy si po koupeli natíráme citrónovou šťávou.

- Jako rychlá vzpruha slouží i koupel nohou v silném černém čaji.

- Dopřejeme si koupel v soli z mrtvého moře (viz. Pocení nohou)

- Na umyté nohy si navlékneme ponožky, do nichž jsme si vložili nastrouhanou salátovou okurku. Přes ně ještě přetáhneme další suché ponožky a vše necháme alespoň 2 hodiny, nejlépe však přes noc působit.

Cvičení na unavené nohy

Sedneme si na židli, nohy dáme od sebe tak, abychom mohli proti sobě tlačit kolenními klouby. Zvedneme zevní strany nohou a po dobu 3 minut setrváme v této pozici. Pak uvolníme a ještě desetkrát cvik opakujeme.

Koupel pro namáhané a napuchlé nohy

Potřebujeme: 1 hrst mátových lístků, 1 hrst heřmánkových květů, 1 hrst levandule

Postup: Bylinky přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme 25 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do kbelíku a koupeme nohy 15 minut.

Pocení nohou

- Jednou až dvakrát denně si provádíme koupel nohou v soli z mrtvého moře. Připravíme si ji tak, že hrst soli přelijeme 3 litry vroucí vody a necháme ji úplně rozpustit. Pak si do ní na 15 minut namočíme obě nohy.

- Dvakrát týdně si provádíme koupel nohou, kterou si namícháme s 1 hrsti dubové kůry, 1 hrsti tymiánu, 1 hrsti šalvěje. Bylinky zalijeme 3 litry vody a vše necháme 25 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme použít. Koupel by měla trvat 15minut.

- Nohy si můžeme potírat dubovým extraktem.

- Po dobu dvou měsíců popíjíme denně dvě dl šalvějového čaje.

- Snažíme se chodit co nejvíce naboso.

- Každý den si měníme ponožky, které by měly být z bavlny.

Octová koupel proti pocení

Tento druh koupele zklidňuje nohy a pomáhá odstranit jejich nadměrné pocení a zápach. Připravíme si ji tak, že 3 lžíce jablečného octu a 1 lžíci citrónové šťávy smícháme s 3 litry horké vody. Nohy namáčíme po dobu 20 minut.

Voňavá koupel proti pocení

K její přípravě potřebujeme 3 litry horké vody, 3 lžíce smetany, do níž přidáme po 3 kapkách éterického oleje z levandule, šalvěje, tymiánu. Koupel by měla trvat 15 minut.

Mykóza nohou a nehtů

Jestliže naše nohy napadne plíseň, je nutná vnitřní i zevní léčba. Vnitřně po dobu 8 týdnů užíváme 3 x denně 20 kapek tinktury z grapefruitového semene nebo lichořeřišnice, což je silné přírodní antibiotikum. Zevně si denně po dobu 8 týdnů připravujeme koupel s přidáním octa (na 4 litry vody 2 dl octu) a koupel ze soli z mrtvého moře (na 4 litry vody 1 hrst soli).

Jednotlivé koupele by měly trvat 15 minut, chodidla pak důkladně osušíme. Ručníky, ponožky denně vyměňujeme a před praním je na 4 hodiny namočíme do neředěného octu. Boty si 2 týdně vymýváme octem. Nohy si 2 x denně natíráme neředěným čajovníkovým olejem (tea tree), zase po dobu 8 týdnů.

Kuří oka a bradavice

- Postiženou nohu si denně namáčíme do koupele ze soli z mrtvého moře (viz. Pocení nohou).

- Dvakrát denně si místo natřeme citrónovou šťávou nebo kapkou éterického oleje z citrónu.

- Po dobu 10 dnů si na spaní přiložíme na kuří oko plátek cibule a zavážeme. Tento přírodní prostředek necháme působit až do rána.

Na kuří oka a bradavice použijeme česnek smíchaný se dvěma lžičkami citronové šťávy a jednou lžičkou heřmánku. Ošetřené místo zakryjeme na 5 minut igelitovým sáčkem a nohy opláchneme vlažnou vodou. Po nějaké době bradavice sama zmizí.

Zarůstání nehtů

- Nehty si stříháme pouze uprostřed. Lepší variantou je jejich zabroušení pilníkem.

- Na noc si přikládáme na nehty olejové obklady.

- Mezi ostrý okraj nehtu a měkkou kůži, do níž se nehet zařezává, vsuneme pinzetou kousek bavlněné gázy.

- Nohy si koupáme v přesličkovém čaji, připravíme si ho tak, že 3 lžíce přesličky rolní přelijeme 0,5 litrem vroucí vody, vše necháme 20 minut louhovat, poté přecedíme a je hotovo!

- Snažíme se chodit co nejvíce naboso.

Kosmetická péče o nohy

Koupel pro změkčení pokožky nohou

Tato koupel nám pomůže získat hedvábně krásné nohy. Připravíme si ji tak, že smícháme 3 lžíce smetany, 1 lžíci olivového oleje s 3 litry vroucí vody. Koupel by měla trvat 15 minut.

Peeling nohou

Hrubá chodidla si můžeme zjemnit peelingem. Nemusíme kupovat drahou kosmetiku, stejný efekt nám přinese i tato po domácku zhotovená směs: 3 polévkové lžíce mandlového nebo olivového oleje smícháme s 1 lžící hrubě mleté mořské soli a 1 lžící strouhaného kokosu. Tento peeling nanášíme na vlhká chodidla a snažíme se jí pořádně vmasírovat do kůže. Pak nohy osprchujeme a zrohovatělou kůži odstraníme pemzou.

Kůži na chodidlech zvláční lůj

Zhrublá chodidla se změkčí při pravidelném promazávání obyčejným jelením lojem.

Pleťová maska na chodidla z rostlinného másla

Potřebujeme: kakaové máslo, které necháme asi 20 minut v pokojové teplotě, aby změklo. Jinak je dobré je skladovat v chladničce. Dále potravinářskou fólii.

Postup: Na chodidla si naneseme půl centimetrovou vrstvu másla, nohy si pak zabalíme do fólie, navlékneme si bavlněné ponožky a vše necháme 2 hodiny, ale nejlépe přes noc působit. Chodidla jsou po použití této masky jemná a hebká.

Olejová koupel nohou

Ohřejeme 2 šálky olivového oleje a ponoříme do něho nohy na deset minut. Po uplynutí této doby se snažíme ještě zbylý olej vmasírovat do pokožky, pak nohy setřeme papírovým ubrouskem. Po aplikaci tohoto zábalu nohy již neumýváme.

Pleťová maska na nohy

Potřebujeme: 1 žloutek, 3 lžíce tučného tvarohu, 3 kapky citrónové šťávy, 2 lžičky tekutého medu

Postup: Všechny uvedené ingredience promícháme, směs pak naneseme na chodidla a nohy, zabalíme potravinářskou fólií a necháme 30 minut působit. Potom opláchneme teplou vodou a kůži ještě namažeme krémem.

Masáž nohou

Účelem masáží je zrychlení krevního oběhu, tím dochází k zlepšení výživy i funkce nohou a rychlejší vstřebání odpadních látek. Kvalitně odvedená masáž nohou a chodidel je velmi příjemným zážitkem a měla by se stát takovým každodenním večerním rituálem.

Začneme, tak, že si kápneme olej na každou dlaň, jemně si promneme ruce a dlaně si položíme na chodidla. Rukama jedeme směrem vzhůru po zadní straně nohou k stehnům, zastavíme se a pak pokračujeme vzhůru. Masírujeme směrem nahoru a jemně směrem dolů několikrát, až jsou nohy pokryty olejem. Nikdy nesmíme tlačit na zadní stranu kolen. Lýtka a stehna můžeme jemně kroutit na obě strany. Nohy si masírujeme kruhovými pohyby prstů kolem kotníků a kolen. Ukončíme pohyby směrem od kotníků vzhůru k horní části nohou.

Masáž chodidel

Masáž chodidel si můžeme provést sobě i jiné osobě. Nejprve si nohy důkladně vykoupeme a vysušíme je. Do dlaně si kápneme trošku oleje, promneme ruce a pak si uchopíme do rukou jedno chodidlo. Jednu ruku dáme pod chodidlo nohy a druhou nahoru.

Začneme roztírat olej pohyby oběma rukama nahoru k patě a dolů k palci. Olej se snažíme vmasírovat do chodidla opakováním těchto pohybů. Můžeme si chodidlo kroutit v obou směrech. Prsty masírujeme jednotlivě od jejich špičky dolů. Postupujeme od palce k malíčku. To samé provádíme i s druhým chodidlem.

 

pohoda doma.jpg
Nohy vás nosí celý den – jak se o ně staráme, jak je hýčkáme?
záhlaví nohy2.jpg

 

Někteří lidé mají neustálé nutkání pohybovat nohama, a to zvláště když leží v posteli. Tomuto stavu se říká neklidné nohy a je zcela neškodný, až na to, že ruší spánek a vede k únavě.

Příčina tohoto stavu není známa.

záhlaví nohy2.jpg

TIPY,TRIKY a cviky nohou

Při otocích a mravenčení v nohách - pomůže následující cvik:

Postavte se a pomalu podupávejte napřed pravou a pak levou nohou. Postupně zrychlujte a po dvou minutách dupejte co nejrychleji. Těmito svalovými pohyby uvedete do činnosti žilové čerpadlo.které usnadňuje odtok krve z nohou k srdci. 

Toto je důvod, proč máte uprostřed noci křeče v nohách. Jen dvě suroviny vám pomohou zbavit se tohoto problému

 
 
 

Křeče jsou mimovolné kontrakce svalu nebo skupiny svalů, které jsou doprovázeny silnou a nepříjemnou bolestí. Příčin, proč se nám to děje, je mnoho. Může to být ze stresu, z únavy, nedostatku hořčíku v těle, případně i z hypotermie, stejně jako křečové žíly. Zřejmě každý z nás se už uprostřed noci probudil na křeč v noze. Jak tomu zabránit?

Křeče se často vyskytují právě v noci, kdy je tělo zcela uvolněné. Dochází k nim v důsledku nesprávné polohy těla v posteli nebo špatného prokrvení končetin. Pokud se chcete zbavit ostré bolesti, stačí se posadit a několikrát „poštípat“ kůži. Když bolest odezní, měli byste se postavit a promasírovat si lýtkové svaly. Křečí se však můžete zbavit i pomocí speciální mastičky, kterou si můžete vyrobit i sami.

K výrobě budete potřebovat:

  • extrakt z rostlinky s názvem vlaštovičník větší (tinktura)
  • vazelína

Příprava:

krce4 Tyto dvě ingredience namíchejte v misce v poměru 1: 2. Každý den večer po sprchování si touto mastí potřete místa, kde míváte křeče nejčastěji. Ostatní místa natírat nemusíte. U někoho to pomůže hned, jiný musí pár dní počkat, dokud se účinek dostaví.

krce5Frekvence záchvatů se výrazně sníží, křeče přestanou a bolest více nebudete pociťovat. Pokud znáte někoho, kdo má problém s křečemi v nočních hodinách nebo během sportovního výkonu, doporučte mu tuto skvělou mastičku. Opravdu funguje!

Tohle se stane, když namočíte vaše nohy do octu! Zázračné tipy na jeho využití!

Ocet je a byl již po celá staletí v domácnosti a kuchyni používán pro řadu různých účelů. Jedná se i o starobylý lidový lék, který se kdysi používal jako záchranné řešení mnoha zdravotních komplikací. Jablečný ocet patří mezi nejoblíbenější a některé studie dokonce potvrzují, že má řadu blahodárných účinků na lidské zdraví.

Jablečný ocet také pomáhá při hubnutí, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá při léčbě cukrovky druhého typu. Vyplatí se proto mít jablečný ocet doma vždy po ruce. My Vám navíc dnes ukážeme ještě dalších 15 zázračných způsobů, jak ocet, ve svůj prospěch využít.

 


Proti bolesti v krku

Smíchejte 1/4 šálku jablečného octa a 1 šálek teplé vody. Tato směs je užitečné kloktadlo. Použijte jej včas, tudíž už při sebemenším náznaku nemoci – všechny škodlivé bakterie v ústech budou nemilosrdně zničeny.

Pálení žáhy

Po dobu 1 hodiny kloktejte jablečný ocet s trochou vody. Pálení žáhy velmi zmírní.

Proti překrvení nosní sliznice

Pokud máte pocit ucpání v nose, nebo Vám z něj neustále teče, vypijte sklenici vody s jednou lžící jablečného octa. Ocet obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a kyselinu octovou, kyselinu jablečnou, kyselinu mléčnou a kyselinu citronovou. Tyto látky uvolňují hleny.
1

Proti lupům

Jablečný ocet posiluje vlasy, dělá je svěžími a lesklými. A navíc ocet zničí lupy! Smíchejte 1/4 šálku octa s 1/4 šálkem vody a naneste do vlasů. Ponechte po dobu 15 minut. Poté opláchněte běžným způsobem.

Proti křečím

Křeče jsou často odrazem toho, že máme nedostatek draslíku. Proto smíchejte 2 lžíce octa a 1 lžíci medu se sklenicí teplé vody. Vznikne Vám domácí lék proti křečím.

Proti svědění

Máte na pokožce nějaké svědivé místo? Naneste pomocí vatového tamponu přesně na tyto místa trochu octu. Neutralizuje a má antibakteriální účinky.
4

Proti bradavicím

Některé bradavice lze opravdu odstranit každodenní aplikací jablečného octa.

Proti zápachu nohou

Ocet se hravě vyrovná s plísněmi. Přidávejte si po dobu několika dnů do koupele jablečný ocet a tento problém se Vás přestane jednou pro vždy týkat.
2

Proti nadýmání

Trápí-li Vás nadýmání, vypijte před jídlem sklenici vody s octem. Posiluje trávicí trakt a zrychluje metabolismus.

Proti zápachu v domě

Vytvořte si malý rozprašovač pomocí vody a octa. Při pravidelném použití zápach jednoznačně zmizí.

Chrání před nečistotami

Používáním octa lze odstranit špínu, plísně a nečistoty. Ocet je víceúčelový čistič, který oceníte možná více, než ten chemický.

Ucpaný odpad

Smíchejte šálek octa a půl šálku jedlé sody. Tuto směs nalijte do odpadu.

Proti plísním

Plísně, které se vyskytují v koupelně, bývají často zapeklitým nepřítelem. Jablečný ocet jich Vás zbaví. Totéž záclony. Perete-li záclony a toužíte je z pračky vytáhnout sněhově bílé, přidejte jablečný ocet.

Mačkavé oblečení

Nařeďte si roztok octa a vody v poměru 1:3. Postříkejte jim oblečení, než jej začnete žehlit. Velmi Vám to usnadní práci.
3

Proti skvrnám na nábytku

Nábytek, koberce, textilie a látka. Směs octa a soli dokáže zbavit skvrn téměř vše. Naneste vždy v malém množství a roztírejte.

Máte brnění, pálení,

sníženou citlivost, nejistotu při chůzi,

svalovou slabost, bolesti a křeče svalů?

Objevte léčebnou metodu pulzní 3D magnetoterapie Biomag
a vraťte sa k plnohodnotnému životu.

Pravidelné používání magnetoterapie snižuje bolest, podporuje hojivé regenerační pochody a zlepšuje funkci celého organizmu.

Je užitečným nástrojem ke konzervativnímu léčebnému zvládnutí chronických onemocnění. Proto magnetoterapii z lékařského hlediska doporučuji.

 

Polyneuropatie - tak tu já mám, pěkně nepříjemné!

 

3D magnetoterapie Biomag je řešení - mnou nevyzkoušeno

 

Polyneuropatie tvoří různorodou skupinu poruch periferních nervů. Jde většinou o vícečetné systémové postižení, které vzniká působením různých vnitřních i zevních vlivů (zánětlivé, metabolické, imunopatogenní, toxické, vitamínové a nutriční nedostatečnosti, degenerativní aj.).

Základní projevy polyneuropatie jsou brnění, pálení, bolesti, snížená citlivost, nejistota při chůzi, svalová slabost, bolesti a křeče svalů a řada dalších příznaků.
 

 

Proti kolísání krevního tlaku

-položit nohy na vyvýšené místo-v létě nohy zlobí-napuchnou, mravenčí-to se krev hromadí v rozšířených žilách,mohou být i lýtkové křeče.

Střídavá sprcha-teplá-studená a zvednuté nohy jsou tím nejlepším opatřením.

cviky1.jpg
buď krásná nejen v létě.jpg
koňský gel.jpg

Po koupeli nohy krátce promasírujte, čímž dojde i k jejich lepšímu prokrvení. Následně použijte hydratační krém na chodidla a na nohy si oblečte měkoučké ponožky, aby se vaše nožky cítily doslova jako v bavlnce. Hydratační krém si rozhodně nezapomeňte s sebou přibalit i na dovolenou, kde se každodenním koupáním, chůzí na boso i opalováním nohy obzvláště u žen velmi vysušují. Po náročném dni si také klidně hoďte nohy nahoru na stůl. Dlouhodobě také vašim nohám prospějí především kvalitní boty, byť zrovna nesplňují vaše představy o designu či ceně.

Nálev ze sáčků černého čaje odstraňuje zápach nohou:
ideální na léto

Udělejte si čajový základ koupele na nohy a uvidíte, že po dvaceti minutách neucítíte ze svých nohou vůbec žádný pach. V létě tento nepříjemný pocit zažíváme poměrně často, zvláště poté, když se nám nohy potí v uzavřených botách nebo je na sobě máme celý den v práci 8-10 hodin.

Zde máte perfektní návod, který vám tento problém pomůže vyřešit úplně jednoduše.

 

Složení:čaj

  • 5 sáčků černého čaje

  • 4 šálky vařicí vody

Vezměte velký lavor a naplňte ho vodou. Dejte do něj sáčky s čajem a odstraňte je asi po 20 minutách. Nohy si tu máčejte cca půl hodiny. Tento postup opakujte denně po dobu nejméně 10 dnů.

Účinným prostředkem, jak zabránit šíření a množení bakterií je také jedlá soda. Použijte jí na nohy předtím, než vlezete do ponožek. Učiňte tak každý den po dobu 2 – 3 týdnů. Jedlá soda neutralizuje zápach.

 
srdce1.jpg

Víme, po čem ženy doopravdy touží. Ne po fešákovi s bílým koněm, nýbrž po půvabných letních botách, ve kterých se dá chodit víc než dvacet minut bez toho, abyste s nohama plnýma puchýřů omdlévala na ulici bolestí.


 
dětské krůčky.gif
nohy v písku.jpg
Banner1.jpg
girl čtyřlístková.png
kočka v ret1.gif
nožky1.jpg
sen.png

Na plísně nohou účinkuje měsíček nebo grep

S pobytem na veřejných koupalištích bývají často spojená také plísňová onemocnění dolních končetin. Plíseň se objevuje zejména mezi prsty, na chodidlech a nehtech. Mykózám nohou se totiž daří v teplých a vlhkých podmínkách, kde lidé zpravidla chodí naboso. Navíc se snadno přenášejí nejen mezi lidmi, ale i mezi dalšími částmi těla. „Na kožní plísně a další problémy pokožky se osvědčila měsíčková mast, která velmi dobře revitalizuje kůži při poškození. Používá se také mast z kiwi, jež likviduje plísně v těle. Univerzálním pomocníkem je pak grepový olej, který působí na rozmanité spektrum kožních potíží plísňového původu,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Banner1.jpg

Co dělat, když vás trápí plíseň na nohou 

Stav nohou a nehtů může říct hodně o zdraví a hygieně člověka. Infekce a plísně kolem chodidel a nehtů není nic neobvyklého. Každý rok zasáhne miliony lidí po celém světě. Každá infekce se projevuje jinak, ale ve většině případů se projevuje zežloutnutými nehty, které jsou silné, ale křehké. Kromě ošklivého vzhledu je plíseň nohou obtížně léčitelná.

Jaké jsou příčiny vzniku plísně:

  • nadměrné pocení nohou

  • pohyb v mokrých botách

  • špatný krevní oběh

  • psoriáza

  • diabetes

  • uzavřené boty

Pokud chcete odstranit plíseň, připravte se na běh na dlouhou trať. Infekce se těžko léčí a trvá několik týdnů, než se jí zbavíte. Naštěstí existuje celá řada prostředků, které vám cestu usnadní. Jaké to jsou?

 

Komerční přípravky

Komerční přípravky na plíseň nohou jsou účinné, ale ne vždy nejlepší řešení. Vybírejte si takové přípravky, s kterými má zkušenost vaše okolí nebo mají dobré recenze. Pokud však nechcete utrácet velké sumy, vyzkoušejte přírodní řešení.

 

Přírodní řešení

Přírodní řešení nabízí levné a velmi účinné prostředky na odstranění plísně z nohou. Nejoblíbenějším je ocet. Stačí smíchat ocet a vodu v poměru 1:2 a namočit nohy v roztoku na 20 minut denně. Tento postup opakujte 2-3 krát týdně pro dosažení nejlepších výsledků. Ocet je přírodní antibakteriální činidlo, které vás zbaví plísně a infekcí zcela přirozeně.

Dalším velmi účinným přírodním řešením je čistý tea tree olej. Po umytí nohy osušte a aplikujte olej na postižené místo. Nebo můžete nohy namočit v teplé vodě po dobu dvaceti minut a následně za pomoci vatového tamponu aplikovat olej na infekci a zajistit pomocí obvazu. Nechte působit přes jednu hodinu a poté nohy opláchněte vlažnou vodou. Tento postup opakujte do té doby, než infekce zmizí.

 

Osvobodí vaše nohy a nehty
od svědění a plísně
za 7 dnů

Okamžitě zmírňuje svědění a nadměrné pocení

Odstraní příčinu plísně Porazí plíseň

Vyhladí loupající se a popraskanou kůži o 98%

Tohle s žiletkou nikdy nedělejte! 9 chyb, které ženy při holení dělají.

Umíte se oholit? To, že se této (přiznejme si, ne úplně zábavné) činnosti oddáváte roky, ještě neznamená, že se nedopouštíte fatálních chyb. Chcete se vyhnout zarudnutí, vyrážce i zarůstajícím chloupkům? Přečtěte si, co při práci s žiletkou nikdy nedělat.

Holení za pomoci žiletky je, navzdory technologickým pokrokům, stále nejpopulárnější. A asi se budete divit, co všechno se dá při zbavování chloupků touto klasickou metodou zkazit – od používání tupých břitů až po ranní holení. Co tedy děláte špatně?

Používáte jednorázovky

Jednou za čas, proč ne? Jestli jedete na dovolenou, klidně si jednorázová holítka do kufru přihoďte. Na dlouhodobé používání je ale doporučit nemůžeme (minimálně ty s menším počtem břitů ne). Důvod? K pokožce nejsou příliš šetrné, a navíc je poměrně velká šance, že se vám s nimi povede pořezat. Raději proto investujte do holicích strojků se čtyřmi nebo pěti břity, se kterými se bezpečněji dostanete i přes místa, jako jsou kolena.

Neřeknete včas sbohem  

Byly byste přísahaly, že jste hlavici měnily nedávno, ale ono už to nějakých pár týdnů bude, že? Neostré břity přitom nezpůsobí jen to, že musíte po pokožce přejíždět znovu a znovu (což jí samozřejmě škodí). Koledujete si navíc o zarudnutí, vyrážku a zarůstající chloupky. A jak poznat, že je čas na střídání? Kromě toho, že musíte víc tlačit, začne mizet i zvlhčující proužek.

Ignorujete peeling

Pravidelná exfoliace (jednou až dvakrát týdně) je důležitá nejen pro hebkou pokožku, ale i proces holení. Navíc působí i jako prevence proti zarůstajícím chloupkům. Peeling si nicméně nikdy neplánujte na stejnou dobu jako holení – obojí pro kůži představuje zátěž a následovat by měl spíše „klidový režim“.

Spěcháte  

Berete žiletku do ruky ve vteřině, kdy vlezete pod sprchu? Zkuste příště alespoň pár minut počkat a klidně se předtím ještě namydlete. Tekoucí voda změkčí chloupky, připraví pleť a holení pro vás bude mnohem bezpečnější a šetrnější. Pak už můžete sáhnout po pěně a pustit se do práce!

Až budete s holením úplně hotové, doporučujeme ještě nohy opláchnout chladnější vodou – póry se uzavřou a kůže bude připravená na vrstvu krému.

Nepoužíváte pěnu

Jestli jste se něčeho takového dopustily, už si to nedělejte. Holení bez jakéhokoli přípravku (nemluvě o holení úplně nasucho!) zpravidla vyústí v podráždění. A zklameme vás, o moc lepší není ani mýdlo. To má totiž za úkol pokožku zbavovat nečistot a odmašťovat. Speciální pěny naopak kůži zvlhčují a způsobují, že holítko po těle bezpečně klouže. Když vám pěna zrovna dojde, zkuste ji raději než sprchovým gelem nahradit kondicionérem, který má podobné vlastnosti.

 

Dělíte se  

Ne, ne a ještě jednou ne. Holicí pomocníci se nepůjčují stejně jako zubní kartáčky…  Při holení si můžete způsobit nejrůznější ranky a oděrky, které jsou ornou půdou pro přenos bakterií a virů. A o ty opravdu nestojíte!

Neuklízíte žiletku

Necháváte holítko ležet volně ve sprše? Dostává-li se k břitům pravidelně voda, můžete si být jisté tím, že jim zbytečně zkracujete životnost. V rámci ekonomického přístupu se proto vyplatí holicí pomocníky odkládat na suché místo.


Bez žiletky! Nejlepší metody, jak se zbavit chloupků, pro brunety i blondýny

Holíte se ráno

Chápeme vaši motivaci. Při večerním holení ale snáze předejdete podráždění. Největší výhodou je, že můžete nechat pokožku odpočívat a nemusíte ji zahalovat do těsných a většinou nevhodných materiálů. Jestliže soukáte čerstvě oholené nohy do slimek, nemůžete se divit, že kůže špatně reaguje. Když se budete holit před spaním, můžete sáhnout po vzdušné košilce nebo volném pyžamku.

Přeskakujete krémování

Tento krok určitě nevynechávejte a neodkládejte. Hned po holení a jemném vysušení pokožky přejděte ke krému, který by měl pleť vyživit a zklidnit. Rovnou ale zapomeňte na chemicky ovoněné produkty – kůži byste ještě více podráždily. Nejvhodnější jsou hypoalergenní krémy bez jakékoli parfemace. Pokud s holením nemíváte nejlepší zkušenosti, klidně sáhněte i po hojivém a regeneračním gelu z aloe vera.

 

Tak co, děláte všechno správně?

 

Diabetici mají neskutečné problémy s nohami. Jsou to zejména vředy, které je trápí, a které se tvoří v důsledku poškození kožní tkáně. Naleznete je na bříškách chodidel i na prstech. Bohužel mají vliv i na kosti.

Ruku v ruce s vředy se nakonec pojí i bolest, která je pro diabetiky nesnesitelná. Předcházet vředům se tak dá jen díky dobré péče o nohy, která je zkrátka nezbytná. Ukážeme vám, jak na to.

První příznakem počínajícího vředu na noze, je neobvyklý otok, anebo podráždění, zarudnutí, dokonce i zápach třeba jedné z nohou. Dále nastupuje samotný vřed, který již poznáme, a to v podobě černé tkáně či útvaru. Tvoří se z důvodu absence zdravého průtoku krve, ukázat se však vřed nemusí okamžitě a je tak tichým nepřítelem. Jakmile je již ve stádiu, že se zakořenil, těžko se jej zbavujeme.

Pokud tedy zaznamenáte jakékoli prvotní příznaky vředu, neváhejte okamžitě navštívit lékaře, než vřed vypukne a začne hnisat. Právě u diabetiků je tento proces zdlouhavý a bolestivý a může za něj právě vysoká hladina cukru v krvi, takzvaná hyperglykémie. Dále jsou vředy důsledkem špatného krevního oběhu, poškození nervů, zranění nohy nebo vysokého krevního tlaku.

Sami můžete předcházet tomuto onemocnění, pokud nebudete na své nohy vyvíjet tlak přehnaným sportováním, úzkou obuví, stahujícími ponožkami a podobně. Dále jako diabetici často seďte, anebo používejte invalidní vozík. Každou ránu si vyčistěte, aby jste se vyhnuli infekci (či stávající neroznesli dále) a používejte na své nohy zábal z černých rozmixovaných fazolí, které si zafixujete ponožkami.

 

nohy v písku.jpg

 

cze_il_DAMSKE-KOTNIKOVE-BOTY-TRAPERY-37805.jpg
Nohy a páteř spolu souvisí

Neustále mě bolela záda. Pomohla mi až čínská masáž, kterou si můžu udělat sama...

 

Věděli jste, že páteř můžete najít i na svých chodidlech? Právě zde se promítají problémy zad, které se objevují ve formě bolestivých bodů.

girl nohy jdou lijn-11.gif

Každý z nás má nějakou svoji bolest.

S přibývajím věkem nohy neposlouchají.
 

Pro někoho je to vyjít vysoké schody do pekárny, aby si mohl koupit čerstvý chléb. Pro někoho je to vstát z příliš hlubokého křesla, aby si mohl pohrát s vnukem.

A pro někoho je to třeba vylézt několik kroků po žebříku, aby vnučce utrhl to nejlepší jablíčko.

Tyto každodenní aktivity pro nás dříve nebyly problémem. Ale nyní se ozývají klouby, a tak mnohé z nás trápí zcela běžné záležitosti.

Abychom zůstali soběstační a mohli se dále radovat z koníčků nebo z času stráveného s vnoučaty, doporučujeme pečovat o své klouby.

šedá babi.jpg

Chraňme si klouby! Víme jak?

 

 

Dlouhé stání na místě, těžká břímě, nedostatečná výživa, věk, genetické dispozice... To všechno se podepisuje na stavu vašich kloubů. Abyste mohla předejít různým zdravotním komplikacím, je třeba pamatovat na své klouby každý den. To ony vám umožňují plynulý pohyb, bez něhož by byl váš život jen přežíváním.

 

Pokud se vám zdá, že se vám hůře vstává, klouby bývají ztuhlé, zarudlé, nateklé, citlivé na dotek nebo v nich během dne pociťujete nepříjemné pnutí či bodání, je nutno navštívit lékaře. Ten provede podrobné vyšetření, díky kterému zjistíte, zdali to je pouze planý poplach nebo příznak některého z kloubních onemocnění.

Potvrdí-li vám lékař některou z komplikací, neznamená to, že byste měli celý den proležet na pohovce a vůbec se nehýbat. Naopak – pohyb posiluje svaly a protahuje šlachy, které klouby obklopují. Pokud na pohyb zanevřete, může se stát, že kloub zcela zatuhne a vy už jej nebudete moct používat. Mezi vhodné sporty a druhy aktivit při kloubních onemocnění patří například již zmiňovaný nordic walking, plavání, jóga, tanec nebo obyčejné procházky po okolí. Vyvarovat byste se měli nošení těžkých břemen, dlouhému stání na místě a také nadváze. Kloubům neprospívá ani nevhodná a laciná obuv, jež noze neposkytuje takřka žádnou oporu. Špatná strava je už pak jen dalším hřebíčkem.

 

A co výživa kloubů?

Na trhu se v poslední době objevila řada produktů, nabízející účinné látky pro péči o klouby. Odborníci doporučují užívat tyto látky ve formách doplňků stravy alespoň 2× ročně.

Pokud se chystáte si některý takový přípravek pořídit, podívejte se, zdali obsahuje oba typy kolagenů. Kolagen typ I se běžně nachází ve šlachách a kostech, proto je podstatným prvkem pro komplexní péči. Kolagen typ II je přítomen přímo v chrupavkách, a právě díky nim je náš pohyb plynulý. Pojivová tkáň, která je nasycena dostatečným množstvím kolagenu se může správně vyvíjet a plnit svou funkci.

Kombinaci obou kolagenů obsahuje například inovovaný doplněk stravy z lékárny Priessnitz® Kloubní výživa FORTE+. Tato komplexní péče obsahuje glukosamin, látku tělu vlastní, dále boswellii, jež přispívá k podpoře hybnosti a pružnosti kloubů, vitamin C, jenž pomáhá k tvorbě kolagenu a vitaminy K a D pro udržení normálního stavu kostí. Díky svému složení poskytuje Priessnitz® Kloubní výživa FORTE+ srovnatelnou péči, jako měsíční pobyt v lázních.

Dopřejte svým kloubům odpovídající péči!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
old9 léto kolo.jpg

 

✈️✈️

Trápí vás oteklé a bolavé nohy? Vyzkoušejte těchto 5 jednoduchých triků!

 

Mnozí si myslí, že oteklé nohy jsou běžnou záležitostí a nevyžaduje to žádnou zvláštní pozornost. Otoky nohou jsou však ošklivý a nepříjemný jev. Nohy jsou tou částí těla, která trpí zátěží vlastního těla nejvíce.

Toto zatížení může být způsobeno nadváhou, dlouhým stáním, specifickými pracovními podmínkami, ale i dlouhým sezením. Navrhujeme vám proto několik tipů, které vám pomohou vyřešit problém oteklých nohou přirozenou cestou.

Konzumujte méně soli

Jezte méně soli! Pokud nemůžete bez soli žít, používejte pouze mořskou či himalájskou sůl. Jsme zvyklí na slané potraviny a jídlo bez soli se nám zdá bez chuti. Abyste tomu předešli používejte citrónovou šťávu a další bylinné koření. Nejvhodnější z nich jsou petržel a kopr, protože mají močopudný účinek.

Citronová šťáva

Pijte vodu s citrónovou šťávou, tak často, jak je to jen možné v průběhu celého dne. Během léta se snažte konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny s výrazným močopudným účinkem: melouny, jahody a okurky.

Nápoj z petržele

Vyzkoušejte nápoj z petržele, který je výborným diuretikem. Jednu lžíci jemně nastrouhaného kořene nebo listu zalijeme 400 ml vroucí vody, zakryjeme a necháme přes noc odpočívat. Potom nápoj scedíme a přidáme šťávu z jednoho citronu. Pijte 100 ml třikrát denně. Tři dny si pak dejte pauzu a následně kúru zopakujte.

Nápoj ze lnu

Můžete také vyzkoušet nápoj z lnu. Do litru vody přidejte 4 lžičky lněných semínek, uveďte do varu a nechte vřít 10-15 minut. Potom nápoj odstavte, přikryjte a nechte na teplém místě odstát alespoň jednu hodinu. Přidejte šťávu z jednoho citronu a pijte v průběhu dne, pokaždé to, ale pijte horké. Doporučuje se užívat po dobu dvou týdnů.

Solný roztok

Zabránit otoku nohou můžete i solným roztokem, který se připraví následujícím způsobem: Zřeďte 1 kg kuchyňské soli v 10 litrech studené vody. Vezměte měkký ručník, namočte ho do roztoku a umístěte ho na kříže alespoň na 20 minut. Tento postup opakujte 10 dní, každý večer před spaním. Otok se zmenšuje v důsledku zvýšeného močení, které tato procedura vyvolává.

Nemáte po ruce deodorant? Navlhčete si v ústní vodě tampón a potírejte v podpaží. Zápach zmizí.
Namočte si do Listerinu nohy

Je také skvělý pomocník při léčbě mykózních nehtů. Připravte si Listerine do koupele a nechte v něm nohy alespoň 30 minut.

Rozpraskané paty

Nejenže rozpraskaná chodidla nevypadají například v sandálkách či žabkách právě lákavě, ale mohou být i bolestivé. Kromě toho se může stát, že si do těla prostřednictvím těchto „prasklin“ v kůži zanesete nepříjemnou infekci.

O paty (a vůbec celá chodidla) je třeba pravidelně pečovat. Nejprve je nechte změknout v teplé vodě a poté z nich odumřelou kůži odstraňte s pomocí jemné pemzy či pilníku na paty. Osušte a naneste na ně hydratační krém (nemusíte se bát mastnějších produktů), ideálně obsahující ureu nebo kyselinu mléčnou. Ostatně hydrataci svým chodidlům můžete dopřávat každý den, respektive noc – prostě krém naneste na nožky, oblékněte bavlněné ponožky a hupněte do postele. Ráno budete mít chodidla jako nemluvně!

záhlaví nohy2.jpg

 

podzimní dny.jpg

Děkuji za nakouknutí, přijďte zas a hezký podzimní čas.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one